Antalya Alanya Kalesi Transfer

Yarımada üzerinde bulunan ve denizden 250 metreye kadar uzanan bir kaledir.Kalenin 83 kulesi bulunmaktadır.Karadan ve denizden ulaşımı zor olduğundan dolayı tarih boyunca yerleşim alanı olan Alanya Kalesi, 6,5 km uzunluğundaki surları, 150’i bulan burçları içinde bulunan 1200 e yakın sarnıcı yazıtlı kapılarıyla Selçuklu dönemini o zamanın sanatını günümüze en iyi yansıtan bir açık hava müzesi görünümündeki yapı bugünkü ihtişamına Selçuklular tarafından kavuşmuştur. antalya transfer Yapılan bu sarnıçlar orta çağda surların içine yerleşmiş kentin su gereksinimini sağlamak için yapılmıştır.

Alanya Transfer Rezervasyonu için tıklayınız.
Kalenin iç orta kısmında bulunan iki adet Selçuklu döneminden kalan su sarnıcı bulunmaktadır. Bu sarnıçlar günümüzde de işlevini sürdürmektedir. Kale içindeki başlıca yapılar kale duvarlarının iç tarafına dayandırılacak şekilde inşa edilmiştir. Kalenin ortasında bulunan yonca yaprağı planlı küçük bir Bizans kilisesi bulunmaktadır. Bu kilisenin günümüze kadar ayakta kalması Selçuklunun farklı dinler duyduğu saygıyı ve bu dinlere duyulan saygının günümüze kadar olan öneminin güzel bir örneği olmuştur. antalya havalimanı transfer Alanya’nın simgesi haline gelmiş olan Alaaddin Keykubad döneminde yapıya eklenen Selçuklu sanatının örneklerinden biri olan sekizgen planlı çapı zeminden 29 metre, yüksekliği 33 metreyi bulan Kızılkule bulunmaktadır.

Kale yapımı sırasın da he yüzde bulunan mazgallar, düşmana kaynar su ve zift dökmeye yarayan önleri peçeli delikler ve gözetleme pencereleri hala görülebiliyor. Alanya Kalesinin surları, Kızılkule’ den başlayan, planlı olarak Ehmedek, içkale, Cilvarda Burnu Üstü, Adam Atacağı, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcuna inerek Tophane ve Tersane’yi geçip Kızılkule de son bulmaktadır. Yapılan inşa devşirme malzemeden yararlanılmıştır. Zamana karşı koyabilen Alanya Kalesi dökülen ve yıpratılan bölümleri için onarıldıktan sonra daha da sağlamlaşmıştır. Alanya Kalesi ziyaretinizi özel araçlarınız ile veya ticari taksiler ile yapabilirsiniz. Taşıt trafiğine açık olup yürüyerek ise yaklaşık 1 saatte ulaşılabilmektedir. Yapılan kazılara ve araştırmalara göre buranın bir sultan sarayı olabileceğini göstermektedir. Giriş kapısında bulunan yazıt rozetler ile süslü olup Sultan’ın armasını taşımaktadır.Kalenin surları, Akdeniz’e doğru tepeden dimdik inmektedir.

İdam cezalarının meydana getirildiği için yer olduğu için, kıyıda yükselen burca ‘Adam Asacağı’ denilmektedir. Selçuklu beyi Kılıç Arslan, Gedik Ahmet Paşa kaleyi kuşattığı zaman kumandan bulunuyordu. Kalenin Kasaba ile birlikte Osmanlı’ya geçişi 1472 yılında meydana gelmiştir.İç yapısı ve bölümü bakımından özenerek yapıldığı kadar dış görünüşü itibariyle de çok zariftir. antalya vip transfer İç kale,orta kale ve dış kale de bulunan kapılar kale kapısından ziyade saray kapısına benzer şekilde kitabeler ile süslenmiştir. Son bulgular arasında burasının Sultan Sarayı da olma olasılığı bulunmaktadır. Bugün iç kalede görebileceğimiz diğer bir yapı grubunun da yatakhane, depo ve askeri amaçlı kışla olabileceği sanılmaktadır. mimari özellikleri, yapısı, tarihi kalıntıları o zamanın yaşam tarzını günümüze en güzel şekilde aktaracak olan doğal kalıntıların en önemlilerinden birisidir Alanya Kalesi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

  1. Antalya Alanya Kalesi Transfer için yorumda bulun

    Antalya Alanya Kalesi Transfer için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antalya Alanya Kalesi Transfer için ilk yorumu yapabilirsin.